Polecamy także:

Tonershop - tonery, tusze do drukarek, etykiety
E-identyfikacja.pl - rozwišzania automatycznej identyfikacji
Systemy sieciowe, technologie sieciowe
Etykiety (rodzaje, drukowanie)

etykiety, tabliczki znamionowe, kody kreskowe, kody paskowe, drukarki do kodów kreskowychWszystkie sprzęty, które mamy, powinny być oznakowane etykietami, zależnie od zastosowania, metody produkcji, materiału rozróżniamy przynajmniej kilka typów etykiet . Etykiety posiada zarówno sprzęt elektryczny, jak meble, wyposażenie techniczne. Takie etykiety nazywane są etykietami inwentarzowymi. Etykiety inwentarzowe zawierają numer seryjny, numer ewidencyjny składnika majątku, które są zapisane cyframi, bądź za pomocą kodu kreskowego, nazwę, logo przedsiębiorstwa. Kody kreskowe na etykietach bardzo ułatwiają inwentaryzację oraz sprzedaż produktu, dzięki nim nie jest konieczne ręczne wpisywanie wielocyfrowych kodów do komputerów. Etykiety inwentarzowe są bardzo trudne do zerwania, ponadto są estetyczne i łatwe do odczytania.

Także detale, części produktu oznaczane są za pomocą etykiety z kodem kreskowym . Numer na etykiecie zawiera informacje potrzebne dla producenta – dane identyfikacyjne produktu, datę produkcji, numer serii, numer partii itd. Oznakowanie pojedynczych części pozwala na szybkie odtworzenie całego procesu produkcyjnego. Oznaczenia produkcyjne najczęściej spotyka się na elementach z branży komputerowej bądź samochodowej.

Etykiety stosuje się także w magazynach, na półkach, składach materiałów. Są to etykiety samoprzylepne z nadrukiem kodu kreskowego, nazwami. Etykiety te są odporne na zmienną temperaturę, na wilgoć, kurz, tak by były przydatne w różnych warunkach. Drukowanie etykiet, oznaczeń magazynowych wykonywane jest przez drukarki termotransferowe. Nadruki takie są bardzo odporne na ścieranie, zmywania, na kurz, kody kreskowe są łatwe do odczytania.

Chyba najczęściej, w codziennym życiu spotykamy się z oznakowaniem produktu, z etykietami na opakowaniu z żywnością, na odzieży. Etykiety takie zawierają zazwyczaj dane producenta, logo i adres, opis danego produktu (skład, datę produkcji, okres gwarancji, numer serii), kod kreskowy, masę netto. Na produktach spożywczych trzeba ponadto umieścić datę przydatności do spożycia oraz sposób przechowywania. Na produktach pakowanych w duże kartony znajdują się etykiety zbiorcze. Zawierają one wiadomość o ilościach zapakowanych produktów. Do znakowania wyżej wspomnianych produktów stosowane są etykiety papierowe, wykonane z grubego papieru błyszczącego, samoprzylepne. Etykiety mogą być także gładkie. Drukowanie takich etykiet odbywa się za pomocą drukarek termotransferowych lub termicznych .

Etykiety logistyczne służą szybkiemu i łatwemu zidentyfikowaniu jednostek i punktów handlowych, ułatwiają kontrolę w dystrybucji i magazynach. Etykiety logistyczne inaczej zwane transportowymi przekazują dane o towarze, zamówieniu, kliencie, o sposobie transportu. Na etykiecie logistycznej konieczne jest umieszczenie numeru SSCC _Seryjnego Numeru Jednostki Wysyłkowej.

W zależności od informacji zawartych na etykiecie, dzieli się je na:

  • etykiety ostrzegawcze, które informują jak prawidłowo użytkować produkt oraz jakie czyhają na nas niebezpieczeństwa, gdy nie będziemy postępować zgodnie z instrukcją obsługi,
  • instrukcja obsługi z zawartą instrukcją, montażu, rysunkami i grafami połączenia sprzętu,
  • opis produktu – opis materiału, klasy energetyczne, itd.
  • dane – producenta, serwisu, itd.

Etykieta informacyjna może być wykonana z papieru, folii samoprzylepnej, bądź może być w postaci wszywki.

Innym typem etykiet są etykiety stosowane do oznaczenia preparatów chemicznych, które powinny zawierać specjalistyczne dane.